Bestsellery
Lina Statyczna Tendon Speleo 10 mm, na metry kod: 4896
Lina Statyczna Tendon Speleo 10 mm, na metry kod: 4896

6,99 zł

Cena regularna: 8,90 zł

Najniższa cena: 6,89 zł
szt.
Lina Statyczna Tendon 4Work 10,5mm czarna, na metry kod: 11221
Lina Statyczna Tendon 4Work 10,5mm czarna, na metry kod: 11221

6,99 zł

Cena regularna: 8,90 zł

Najniższa cena: 7,19 zł
szt.
Lina Dynamiczna Tendon Smart 10mm, na metry czarna kod: 7795
Lina Dynamiczna Tendon Smart 10mm, na metry czarna kod: 7795

7,99 zł

Cena regularna: 10,50 zł

Najniższa cena: 7,92 zł
szt.
Promocje
Kurtka Damska Mammut Broad Peak In Hd cheetah/marine
Kurtka Damska Mammut Broad Peak In Hd cheetah/marine

1 203,30 zł

Cena regularna: 1 719,00 zł

Najniższa cena: 1 289,25 zł
Kurtka Damska The North Face Summit Breithorn Hoodie boysenberry
Kurtka Damska The North Face Summit Breithorn Hoodie boysenberry

1 154,30 zł

Cena regularna: 1 649,00 zł

Najniższa cena: 1 319,20 zł
Kurtka Damska Mammut Convey Tour HS HD supernova/marine
Kurtka Damska Mammut Convey Tour HS HD supernova/marine

944,30 zł

Cena regularna: 1 349,00 zł

Najniższa cena: 1 349,00 zł
Kurtka Damska The North Face Trevail FZ urban navy
Kurtka Damska The North Face Trevail FZ urban navy

699,30 zł

Cena regularna: 999,00 zł

Najniższa cena: 689,99 zł
Informacje o normach wysokościowych

Co nazywamy pracą na wysokości?

Każda praca, w której stanowisko znajduje się powyżej 1 metra od posadzki, nazywamy pracą na wysokości. Zaliczamy do tego prace na dachach, rusztowaniach, kominach, stropach budynków, drabinach i innych podwyższeniach. Podsumowując więc, do pracy na wysokości zaliczamy każdą prace, która znajduje się powyżej 1 metra nie ograniczona żadnymi barierami, osłonami, poręczami oraz w inny sposób zabezpieczająca pracownika. 

 

Kto może pracować?

 

Osoba pełnoletnia posiadająca aktualne szkolenie BHP, zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokości, środki ochrony indywidualnej oraz przeszkolenie z zakresu ich prawidłowego stosowania i zna ryzyko związane z taką pracą. Często też firmy wymagają ukończenia specjalnych kursów jak: IRATA, SPRAT, GWO czy OTDL.

 

Co jest potrzebne?

Chcąc pracować na wysokości obowiązkowo należy posiadać:

1. Kask

2. Uprząż

3. Sprzęt łącząco-amortyzujący

4. Liny

 

Jaki kask?

We wszystkich branżach związanych z pracą na wysokości wymagany jest kask. Należy pamiętać, że od dobrego wyboru kasku często będzie zależeć nasze życie, dlatego też ważne jest dobre dopasowanie go do naszej głowy oraz upewnienie się, że spełnia on wszystkie wymagane normy. Podstawową normą jest norma EN 397, ale niektórzy inspektorzy wymagają również normy
EN 12492. Używanie kasków wspinaczkowych jest niedozwolone.

 

Oznakowanie CE

  Oznakowanie CE symbolizuje zgodność wyrobu z regulacjami Unii Europejskiej, które mają do tego wyrobu zastosowanie. Umieszczenie oznakowania CE na wyrobie stanowi informację, że wyrób jest zgodny ze wszystkimi przepisami Unii Europejskiej, którym podlega, oraz że zostały spełnione odpowiednie procedury oceny zgodności. Natomiast dla konsumenta oznaczenie to stanowi potwierdzenie, że wyrób jest bezpieczny i spełnia swoje funkcje zgodnie z instrukcją użytkowania.

 

 

Jaka uprząż?

Uprząż to najważniejsza część naszego ekwipunku, nie tylko ma odpowiadać za nasze życie, ale i być na tyle komfortowa by móc w niej pracować przez wiele godzin. Na rynku dostępnych jest wiele rodzai uprzęży do pracy, od podstawowych stworzonych do asekuracji osoby, która porusza się na podłożu stałym, aż do tych najbardziej profesjonalnych, w których pracownik wisi i nie ma żadnego kontaktu z ziemią. Niezależnie od tego jakiej uprzęży potrzebujemy, każda uprząż powinna spełniać te same normy bezpieczeństwa. Najważniejszą i podstawową normą jest EN 813, która odpowiada za uprząż biodrową oraz łącznik. Norma EN 358 dotyczy dodatkowych punktów podpięcia do pracy w podparciu, są to kolucha znajdujące się po bokach uprzęży.

W uprzężach pełnych za szelki odpowiada norma EN 361.

 

 

Jaki szpej?

Na rynku dostępna jest niezliczona ilość przyrządów do asekuracji, każdy rodzaj wykonywanej pracy posiada dedykowany sprzęt do niej, a ilość zamienników cały czas rośnie. Niezmienne jednak pozostają karabinki służące do podpinania sprzętu. Na rynku znajduje się cały wachlarz karabinków, stalowych jak i aluminiowych. Sporo przyrządów ma dedykowane karabinki, z którymi będą najlepiej pracowały. Karabinki należy dobierać odpowiednio do zastosowania. Ważne jest, by karabinek, który będziemy używać do pracy miał normę EN 362. 

Przy doborze odpowiednich przyrządów zjazdowych, asekuracyjnych czy do podchodzenia, warto zasięgnąć rady sprzedawców, co do tego czy dany przyrząd jest dopuszczony do pracy i posiada odpowiednie atesty i normy. Używanie sprzętu nie spełniającego norm dopuszczonych do pracy może skutkować grzywną w przypadku kontroli BHP.  

 

Jaka lina?

Do prac na wysokościach używamy tylko atestowanych lin statycznych. Liny najpopularniej stosowane to liny o średnicy 9-12 mm. Warto zawsze sprawdzić jaka średnica liny jest dedykowana do przyrządu, którego używamy. Liny dopuszczone do prac na wysokości powinny posiadać wytrzymałość co najmniej 22kN - typ A. 

W przypadku pracy na wysokościach w pełnym swisie powinno stosować się dwie liny. Na jednej zjeżdżamy a na drugiej zakładamy dodatkową asekurację np.: przyrządem typy Petzl Asap, Kong Back-Up czy Singing Rock Locker. 

https://multanex.pl/pl/p/Przyrzad-autoasekuracyjny-Petzl-Asap-Lock-B071BA00/15528

 

np.: Lina Tendon Speleo 10mm 

https://multanex.pl/pl/p/Lina-Statyczna-Speleo-10-mm%2C-na-metry/175

 

Jaki kurs?

Jak wspominaliśmy powyżej, oprócz podstawowych wymagań BHP, pracodawcy coraz częściej wymagają od pracowników ukończenia specjalnych kursów alpinistycznych. Jest to związane 
z tym, że osoby, które ukończą kurs, dużo rzadziej padają ofiarami wypadków przy pracy. Poprawna znajomość przyrządów i umiejętność posługiwania się nimi jest niezbędna, a najlepiej przygotują nas do tego specjalne szkolenia. 

Do najpopularniejszych kursów należą:

  • IRATA- Industrial Rope Access Trade Association
  • GWO- Global Wind Organization
  • SPRAT- Society of Proffesional Rope Access Technicans
  • OTDL- Organizacja Techników Dostępu Linowego

 

 

 źródło:

https://www.amc.com.pl

 https://www.ciop.pl/

 
 
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Infolinia:

Telefon: 22 620 36 76

Email: sklep@multanex.pl

Waluty
więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium