Co spakować do plecaka na jednodniową wycieczkę?
Najpopularniejszym sposobem zwiedzania gór są jednodniowe wycieczki. Nie wymagają one super kondycji ani noszenia ciężkiego plecaka z całym naszym dobytkiem na plecach.
Jednak warto przyłożyć się do pakowania nawet takiego jednodniowego plecaka. Pomoże to zwiększyć komfort naszej wędrówki oraz poprawi bezpieczeństwo.
Sprawdź prognozę pogody i warunki na szlaku
Jest to punkt kluczowy, od którego będzie zależeć nasza trasa, a także ekwipunek, który znajdzie się w naszym plecaku. Sprawdzając prognozę pogody zwróć uwagę szczególnie na:
- opady (deszcz/śnieg)
- temperaturę
- wiatr (prędkość stała i porywy)
- prognozowane burze
Oprócz tego, warto także sprawdzić warunki na szlaku. W pierwszej kolejności warto przeanalizować występowanie oblodzeń oraz pokrywy śnieżnej, bo w wysokich górach śnieg utrzymuje się nawet do początku lata. Zapoznaj się także z komunikatami o ewentualnych utrudnieniach na szlaku (remont ścieżki, ścinka drzew, wezbrany potok).
Jeśli nie ma żadnych komunikatów, warto po prostu sprawdzać prognozę pogody na kilka dni wcześniej. Wtedy możesz lepiej przewidzieć warunki na szlaku. Jeśli przez ostatnie kilka dni padało, to powinieneś się spodziewać błota i wezbranej wody w potokach, co może utrudnić ich przekraczanie. Słońce i dodatnia temperatura w dzień oraz mróz w nocy to duże ryzyko oblodzeń na szlakach.
Zapoznaj się z planowaną trasą
Przeanalizuj planowaną trasę na mapie. Dzięki temu będziesz wiedział jakiego sprzętu potrzebujesz. Inaczej spakujesz się na łatwy szlak w Beskidach, a inaczej na całodniową via ferratę gdzieś we włoskich Dolomitach. Tutaj warto zwrócić uwagę na:
- dystans do pokonania
- przewyższenie (góra i dół)
- trudności techniczne (łańcuchy, drabinki, elementy wspinaczki itp.)
- przewidywany czas przejścia
- infrastruktura turystyczna (np. schroniska, zadaszone wiaty)
- możliwości odwrotu (kontuzja, załamanie pogody)
Jaką wielkość plecaka wybrać?
Na letnie wędrówki w łatwy teren spokojnie wystarczy plecak 20-25 litrów. Jeśli wybierasz się na szlaki trudniejsze i musisz zabrać ze sobą więcej sprzętu (np. uprząż, lonżę i kask na via ferraty) będziesz potrzebować więcej miejsca w plecaku - około 30-35 litrów. Podobnego litrażu będzie wymagała zimowa wędrówka w niezbyt trudnym terenie. Jeśli jednak potrzebujesz zabrać ze sobą oprócz sprzętu zimowego także lawinowe ABC, wtedy przyda się jeszcze dodatkowe 5-10 litrów miejsca.
Co spakować do plecaka?
Odzież
W lato do plecaka potrzebujesz spakować kurtkę przeciwdeszczową oraz bluzę (polar) na wypadek załamania pogody (na całodniowe wycieczki). W trakcie burzy temperatura może spaść nawet o 15 stopni, a maksymalna wilgotność dodatkowo będzie potęgowała uczucie zimna. Dlatego warto być przygotowanym na taką ewentualność, jeśli prognozowane są burze.
Warto mieć także czapkę/chustę chroniącą przed słońcem.
Zimą oprócz kurtki i ewentualnego polaru powinniśmy mieć także czapkę oraz rękawiczki.
Aby mieć pewność, że nasza odzież będzie chroniona przed deszczem, warto wyposażyć się w wodoodporny worek, w który włożymy bluzę i pozostałe, suche części garderoby. Świetnie sprawdzają się tutaj drybagi od Sea to Summit.
Prowiant
Chodzenie po górach jest wyczerpujące, dlatego warto regularnie dostarczać swojemu organizmowi kalorii. Warto zwrócić uwagę na jedzenie wysokokaloryczne, które pozwoli na zachowanie niskiej wagi plecaka. Jednak w czasie wycieczki jednodniowej nie jest to aż tak ważne, a dodatkowe pół kilograma nie będzie robiło dużej różnicy.
Co można zabrać?
Wybór jest prawie nieograniczony i zależy tylko od naszych preferencji: czekolada, batony, herbatniki, bakalie, kanapki itp.
Oprócz przekąsek trzeba pamiętać o zabraniu wystarczającej ilości wody. Zwykle jest to około 2l, ale przy upalnej pogodzie na całodniową wycieczkę powinno się zabrać nawet 3-4 litry napojów. Do jednej butelki można wtedy dodać elektrolity. Oczywiście na krótsze wycieczki w chłodniejszej pogodzie zabieramy odpowiednio mniej wody żeby niepotrzebnie nie dźwigać. Warto też sprawdzić, czy jest możliwość uzupełnienia wody gdzieś na trasie (w schronisku lub przy źródełku).
Sprzęt
Co koniecznie powinno się znaleźć w naszym plecaku ze sprzętu?
- mapa, najlepiej laminowana, obszaru po którym chcemy się poruszać.
- kompas (jeśli potrafimy się nim posługiwać)
- apteczka (plastry, bandaż elastyczny, opatrunki, środek do dezynfekcji ran, folia NRC, ew. leki przeciwbólowe i własne, jeśli jakiś używamy)
- chusteczki higieniczne
- portfel z dowodem tożsamości/paszportem i gotówką
- naładowany telefon komórkowy do robienia zdjęć i ewentualnego wezwania pomocy w sytuacji kryzysowej
- czołówka, w razie czego, gdyby powrót nam się przedłużył. W razie wypadku może służyć do wzywania pomocy.
Co jeszcze może się przydać?
- okulary przeciwsłoneczne
- krem z filtrem UV
- pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak (część plecaków ma go już w zestawie)
- kijki trekkingowe, szczególnie jeśli trasa ma dużo przewyższeń albo mamy problemy z kolanami
- termos, jeśli jest chłodno
- scyzoryk
- środek na komary i kleszcze
- karimata do siedzenia, tzw. "poddupnik". Przydaje się, gdy chcemy usiąść na czymś mokrym albo nie chcemy brudzić spodni
Sprzęt zimowy:
Sprzęt zimowy często jest bagatelizowany przez turystów, a bezpośrednio przekłada się on na na nasze bezpieczeństwo. Dlatego jeśli wybieramy się zimą w teren powyżej górnej granicy lasu zagrożony lawinami, to w naszym plecaku powinny znaleźć się:
- raczki lub raki
- czekan
- kask
- ABC lawinowe (detektor lawinowy, sonda i łopata)
Trzeba jednak pamiętać, że oprócz spakowania tego sprzętu do plecaka, trzeba też umieć go używać. Nawet najlepszy czekan nie wyhamuje naszego upadku, jeśli nie wiemy, jak go użyć.
Jeśli dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki w turystyce zimowej, sprzęt zimowy możesz wypożyczyć.
Sprzęt na via ferraty i inne trudniejsze szlaki:
Na szlaki ze sztucznymi ułatwieniami warto zabrać kask oraz sprzęt do asekuracji, czyli lonżę z absorberem oraz uprząż. Na via ferratach jest to sprzęt obowiązkowy, który dba o nasze bezpieczeństwo, więc nie warto z niego rezygnować. Jeśli bywacie na takich szlakach rzadko, to zawsze można wypożyczyć cały zestaw. Jest to rozwiązanie dużo tańsze i daje możliwość sprawdzenia, czy w ogóle taki rodzaj chodzenia po górach nam odpowiada.
Co założyć na siebie?
Podczas wycieczek jednodniowych część naszego wyposażenia jest po prostu na nas. Mowa tutaj oczywiście o butach, koszulce, spodniach i skarpetkach.
Warto zadbać o to, aby odzież, którą na siebie zakładamy była z szybkoschnących materiałów, które nie będą wchłaniać w siebie potu. Do tego wygodne buty, z dobrą podeszwą, która sprawdzi się w każdych warunkach. Więcej o wyborze butów przeczytasz w innych naszych wpisach.
Lista pakowania
A jeśli chcesz skrócić swój czas pakowania i mieć pewność, że o niczym nie zapomniałeś, to przygotowaliśmy specjalną listę do pakowania. Możesz ją pobrać, wydrukować i trzymać razem ze sprzętem lub mieć zapisaną w telefonie.
Pobieram listę pakowania!