Promocje
Spodnie Damskie Ocun Noya brown/yellow
Spodnie Damskie Ocun Noya brown/yellow
305,00 zł 228,75 zł
Kask Petzl VERTEX VENT pomarańczowy A010CA04
Kask Petzl VERTEX VENT pomarańczowy A010CA04
365,00 zł 292,00 zł
szt.
Plecak Gregory Sula 18 plum red 2
Plecak Gregory Sula 18 plum red 2
429,00 zł 329,00 zł
szt.
Nerka Deuter Neo Belt l black-aubergine
Nerka Deuter Neo Belt l black-aubergine
92,00 zł 64,40 zł
szt.
Plecak Deuter Guide 35+ cranberry-navy
Plecak Deuter Guide 35+ cranberry-navy
679,00 zł 543,20 zł
szt.
Producenci
Podejściówki czy buty za kostkę?

Podejściówka czy buty za kostkę? To pytanie, które spędza sen z powiek wielu turystom planującym zakup obuwia. Jest to zagadnienie, z którym jako sprzedawca, często mam do czynienia. 

Pierwotnie buty podejściowe były przeznaczone dla osób, które drogę do miejsca startu wspinaczki chciały przejść w lekkim obuwiu. W konsekwencji po założeniu "właściwej" pary udawało się zaoszczędzić na wadze i kompresji plecaka. Z czasem odchudzone wagowo buty zaczęły "przenikać" do szerszego użytku. O ile jeszcze 10-15 lat temu chodzenie po górach, w butach podejściowych nie było popularne to obecnie jest zupełnie inaczej.

Jeżeli rozważasz zakup niskich butów na wstępie zastanów się w jakich porach roku chcesz je użytkować. Jeżeli myślisz o tym by nosić je zimą lub jesienią nie jest to dobry pomysł. Śnieg i błoto dostające się do butów od góry uczynią twoją wędrówkę bardzo nieprzyjemną. Trzeba przy tym pamiętać o tym, że nawet w niskich górach, takich jak Beskidy, pory roku są nieco przesunięte, zima zaczyna się wcześniej i trwa dłużej. Jak wiadomo, w każdym roku aura jest nieco inna, ale zasadniczo w Beskidach sezon na podejściówki zaczyna się w maju, a kończy we wrześniu. Oczywiście bywają "odstępstwa od normy", jak choćby bardzo deszczowy wrzesień 2017 roku. Byłem wtedy w Beskidzie Makowskim. Choć akurat nie trafiłem na "porę deszczową" to długie mokre trawy na pewno dałaby mi się we znaki gdybym wybrał się w ten rejon w obuwiu do kostki.

W okresie wiosennym i letnim lżejszy, lepiej oddychający niski but jest bardzo dobrym pomysłem. Oczywiście między majem a sierpniem możesz trafić na gorszą pogodę lecz masz większą szansę na w miarę szybkie osuszenie obuwia. Z uwagi na zwyczajowo panujące temperatury będziesz odczuwał większy komfort jeśli zrezygnujesz z butów za kostkę. Jeżeli wybierasz się na via ferraty to tu także przydadzą się podejściówki. Podczas pokonywania tras bogatych w elementy wspinaczkowe takie rozwiązanie da Ci większą swobodę. 

Jeśli chodzisz z cięższym plecakiem (powyżej 10-15 kg), miałeś kontuzję stawu skokowego albo czeka Cię "spotkanie z chaszczami" powinieneś kupić but, który będzie stabilizował kostkę i chronił dolną część nogi. Przy lekkim plecaku, braku problemów ze stawami i/lub wzmocnieniu ścięgien w wyniku regularnego biegania możesz bez obawy sięgnąć po płytsze obuwie.

Kiedy zdecydujesz się na kupno podejściówki kolejnym problemem jest kwestia membrany. O ile praktycznie każdy wyższy but trekkingowy będzie ją posiadał to krótkie są często produkowane w dwóch wersjach. Zagadnienie czy kupować but podejściowy z czy bez membrany jest bardziej problematyczne niż pytanie, które zostało postawione na początku. Należy rozważyć tutaj dwie kwestie.

1) Gdzie i kiedy będziemy użytkować nasze obuwie. Jeśli będziemy mieli do czynienia z temperaturami sięgającymi około +25 stopni moim zdaniem należy zrezygnować z membrany ponieważ nie będzie już dobrze działać w takich warunkach. Dobrym przykładem może być tutaj trekking na półwyspie Iberyjskim szlakiem do Santiago de Compostela. Wyjątkiem będą miejsca, w których masz dużą szansę na ukąszenie przez węża czy inne jadowite zwierzęta. W takim wypadku lepiej zadbać o osłonięcie okolicy kostki. Jeżeli podczas wyjazdu będziesz miał do czynienia z temperaturami poniżej wspomnianej wartości oraz z wilgocią to warto zainwestować w buty z membraną. Takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie np. na walijskich "pagórkach". 

2) Jaka jest potliwość Twoich stóp. Jeżeli właściwe "zawsze" jest Ci ciepło to granica "tolerancji termicznej" przesunie się w Twoim przypadku do +15 czy też +20 stopni. Jeżeli nie zaobserwowałeś takiego zjawiska nawet przy około +25 stopniach będziesz nadal odczuwał komfort w butach z membraną. 

Osobnym problemem będzie twardość podeszwy. Tutaj twój wybór powinien być uzależniony od tego gdzie zamierzasz chodzić. Tam gdzie występuje dużo skał bezdyskusyjnie powinieneś zadbać o to by but był twardy. Jeżeli jesteś w stanie bez większego wysiłku zgiąć lub skręcić podeszwę to lepiej nie jechać z nimi w Tatry.  Przy dłuższym użytkowaniu zbyt miękkiego buta w skalistym terenie możesz nadwyrężyć ścięgna. Z kolei jeżeli wybierasz się w Beskidy nie koniecznie musisz kupować najtwardsze modele. Niezależne od tego gdzie dokładnie się wybierasz warto but powinien mieć gumowy otok, który zabezpiecza go przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz chroni stopy.

do góry
Promocja kończy się za:

00 dni 00 godz 00 min 00 sek

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl