Podejściówki czy buty za kostkę? 0
Podejściówki czy buty za kostkę?

Podejściówka czy buty za kostkę?

To pytanie, które spędza sen z powiek wielu turystom planującym zakup obuwia. I niestety, nie da się w prosty sposób na nie odpowiedzieć.

Pierwotnie buty podejściowe były przeznaczone dla osób, które drogę do miejsca startu wspinaczki chciały przejść w lekkim obuwiu. Dzięki temu, po założeniu "właściwej" pary udawało się zaoszczędzić na wadze i kompresji plecaka. W końcu podejściówki są mniejsze i lżejsze od tradycyjnych butów za kostkę, prawda?

Z czasem odchudzone wagowo buty zaczęły "przenikać" do szerszego użytku. O ile jeszcze 10-15 lat temu chodzenie po górach, w butach podejściowych nie było popularne, to obecnie jest zupełnie inaczej. Coraz więcej turystów latem wybiera niższe buty.

Buty na lato, czy raczej całoroczne?

Jeżeli rozważasz zakup niskich butów na wstępie zastanów się, w jakich porach roku chcesz je użytkować. Jeżeli myślisz o butach całorocznych, raczej odpuść sobie ten temat. Śnieg i błoto dostające się do butów od góry uczynią twoją wędrówkę bardzo nieprzyjemną. Trzeba też pamiętać o tym, że nawet w niskich górach, takich jak Beskidy, pory roku są nieco przesunięte, zima zaczyna się wcześniej i trwa dłużej. Jak wiadomo, w każdym roku aura jest nieco inna, ale zasadniczo w Beskidach sezon na podejściówki zaczyna się w maju, a kończy w październiku. Oczywiście bywają "odstępstwa od normy", jak choćby bardzo deszczowy wrzesień 2017 roku. Byłem wtedy w Beskidzie Makowskim. Długie mokre trawy na pewno dałyby mi się we znaki, gdybym wybrał się w ten rejon w obuwiu do kostki.

W okresie wiosenno-letnim lżejszy i lepiej oddychający niski but jest bardzo dobrym pomysłem. Oczywiście między majem a sierpniem możesz trafić na gorszą pogodę, ale wtedy masz także większą szansę na szybkie osuszenie obuwia. Późną jesienią przemoczone buty mogą schnąć nawet kilka dni...

Latem, przy wysokich temperaturach, będziesz odczuwał większy komfort, jeśli zrezygnujesz z butów za kostkę. Jeżeli wybierasz się na via ferraty, to tu także przydadzą się podejściówki. Podczas pokonywania tras bogatych w elementy wspinaczkowe takie rozwiązanie da Ci większą swobodę i zapewni większą ruchomość stopy.

 

 

Kiedy więc warto rozważyć niskie buty?

  • chodzisz głównie w ciepłym półroczu i nie zamierzasz używać tych butów zimą
  • chodzisz z lekkim i średniociężkim plecakiem (nie przekraczasz raczej 15 kg)
  • nie masz problemu ze stawami skokowymi (skręcenia, zwichnięcia etc.)
  • masz dość ciężkich i sztywnych butów, które ograniczają Twoje ruchy
  • wybierasz się na trudniejsze szlaki z elementami wspinaczkowymi (np. via ferraty)
  • nie będziesz się poruszał w terenach zagrożonych występowaniem jadowitych węży np. stepy.

Z membraną, czy bez?

Jeśli już zdecydujesz się na kupno podejściówki, kolejnym problemem jest kwestia membrany. O ile większość wyższych butów trekkingowych będzie ją posiadała, to w niższych butach kwestia ta nie jest już tak oczywista. Niskie buty są często produkowane w dwóch wersjach: z gore-texem oraz bez.

Dlatego warto zastanowić się nad swoimi preferencjami:

1) Gdzie i kiedy będziemy użytkować nasze obuwie

Jeśli będziemy mieli do czynienia z temperaturami sięgającymi powyżej 25 stopni, moim zdaniem należy zrezygnować z membrany. Nie będzie ona już dobrze działać w takich warunkach i będzie bardziej przeszkadzać, niż pomagać. Dobrym przykładem może być tutaj trekking na półwyspie Iberyjskim szlakiem do Santiago de Compostela.

Jeżeli podczas wyjazdu będziesz miał do czynienia z temperaturami poniżej wspomnianej wartości oraz z wilgocią, to warto zainwestować w buty z membraną. Nie będzie Ci w nich specjalnie gorąco, a zabezpieczą Cię przed deszczem, czy kałużami. Takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie np. na walijskich "pagórkach", czy w Skandynawii. 

Warto pamiętać, że przy ciepłych temperaturach przemoczony but bez membrany  wyschnie dość szybko. Butowi z membraną zajmie to zdecydowanie dłużej. Dlatego, jeśli jedziesz gdzieś w ciepły klimat, ale mimo to spodziewasz się deszczu, być może także warto rozważyć wersje bezmembranowe.

Zawsze możesz zaimpregnować tylko skórę, co również zapewni Ci pewien stopień wodoodporności.

 

 

2) Jaka jest potliwość Twoich stóp

Jeżeli właściwie "zawsze" jest Ci ciepło, to granica "tolerancji termicznej" przesunie się w Twoim przypadku do +15 czy też +20 stopni. Jeżeli nie zaobserwowałeś takiego zjawiska nawet przy +25 stopniach, to prawdopodobnie nawet w +25 stopniach będziesz nadal odczuwał komfort w butach z membraną. 

Twardość podeszwy

Osobnym problemem będzie twardość podeszwy.

Tutaj twój wybór powinien być uzależniony od tego, gdzie zamierzasz chodzić. Tam, gdzie występuje dużo skał, bezdyskusyjnie powinieneś zadbać o to, by but był twardy. Jeżeli jesteś w stanie bez większego wysiłku zgiąć lub skręcić podeszwę, to lepiej nie jechać z nimi w Tatry. Przy dłuższym chodzeniu w takim bucie Twoje stopy będą bardzo zmęczone, a w najgorszym przypadku możesz nadwyrężyć ścięgna. W twardych butach będzie Ci też łatwiej poruszać się w trudniejszym terenie i utrzymywać się na małych występach skalnych.

Inaczej sprawa wygląda, jeżeli wybierasz się w Beskidy. Wtedy nie koniecznie musisz kupować najtwardsze modele. Miększa podeszwa poprawi amortyzację i zapewni większy komfort na szlaku. Tutaj nie wykorzystasz zalet sztywnych butów.

Oczywiście sztywność podeszwy zależy też od samych preferencji użytkownika. Niektórzy nie wyobrażają sobie chodzenia w miękkich butach, a inni nawet w Tatrach chodzą w miękkich butach trailowych.

Jednak, niezależne od tego, gdzie dokładnie się wybierasz, but powinien mieć gumowy otok. Zabezpieczy to go przed uszkodzeniami mechanicznymi, kiedy uderzysz w skałę lub korzeń oraz ochroni stopy.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, wybór pomiędzy niskimi i wysokimi butami będzie dla Ciebie łatwiejszy.

Sprawdź nasze modele butów:

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 22 620 36 76

Email: sklep@multanex.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium