Jak powstają buty Meindl? 0
Jak powstają buty Meindl?

Z wizytą w fabryce butów Meindla

Buty trekkingowe zazwyczaj oglądamy na sklepowych półkach. Jednak część naszej ekipy miała okazję pojechać do fabryki butów Meindla. Poznaliśmy tam historię firmy i weszliśmy na samą halę produkcyjną, aby krok po kroku zobaczyć proces powstawania butów.

Firma od samego początku, aż do teraz należy do rodziny Meindla. Obecnie kierują nią bracia Lars i Lukas Meindl.

Fabryki butów znajdują się w wielu państwach, jednak są to prywatne fabryki firmy, a nie outsourcing. Każda z fabryk specjalizuje się w konkretnym typie obuwia. W Niemczech powstają głównie buty wysokogórskie o twardości podeszwy od B do D. Natomiast w Bośni, Słowenii, czy w Azji wytwarzane są lekkie buty trekkingowe i sportowe. A we wszystko zaangażowanych są tysiące pracowników.

Jak powstają buty Meindl krok po kroku?

1. Cholewka i podeszwa

Są to dwa elementy, które powstają jako dwa, zupełnie oddzielne, elementy. 

Firma ma do dyspozycji kilkadziesiąt skór, o różnym wykończeniu, grubości  i wielu kolorach. Cholewka jest zazwyczaj zszywana z 50-60 elementów, nie wliczając w to elementów potrzebnych do zamontowania systemu wiązania. Także jest ich naprawdę dużo!

         

2. Wklejenie nylonowej wkładki

W fabryce mieliśmy też okazję wziąć do rąk wkładki nylonowe, które są głównym czynnikiem odpowiadającym za sztywność buta. Oprócz tego, znaczenie ma też grubość skóry użytej w cholewce, jej sposób szycia oraz rodzaj i grubość samej gumy w podeszwie buta i wykorzystanej w otoku.

Nylonowa wkładka wklejana jest w cholewkę, a sama cholewka jest zawijana do wewnątrz, tak, aby była już gotowa do doklejenia podeszwy.

    

3. Frezowanie

Po wklejeniu wkładki skóra, która ma być pod otokiem i podeszwą, jest delikatnie frezowana. Przy okazji usuwany jest też nadmiar kleju, aby powierzchnia była gładka.

4. Doklejenie podeszwy

Jest bardzo ważnym etapem i często to od niego zależy żywotność buta. Klejem smarowana jest zarówno cholewka, jak i podeszwa, aby uzyskać jeszcze trwalsze połączenie. Co ciekawe, delikatnie wystający klej jest dowodem na to, że cholewka i podeszwa są idealnie ze sobą połączone. Oczywiście, jeżeli kleju jest za dużo, to jego nadmiar jest usuwany, tak, aby but wyglądał estetycznie.

5. Doklejenie otoku

Kolejnym etapem jest przyklejenie gumowego otoku, który będzie chronił but przed kamieniami i korzeniami. Jest to robione ręcznie i wymaga bardzo dużej precyzji, aby efekt końcowy był prawidłowy i estetyczny. Nikt przecież nie chce mieć krzywo naklejonej gumy, prawda?

6. Czyszczenie

Po doklejeniu otoku przychodzi czas na czyszczenie buta. Usuwany jest nadmiar kleju i inne zabrudzenia, które mogły się pojawić podczas poprzednich procesów. 

7. Impregnowanie

Jednym z ostatnich etapów jest impregnowanie buta. Jest to proces szybki, przeprowadzany przez maszynę. Impregnat jest nanoszony obficie na skórę w formie sprayu. Dlatego każde nowo zakupione buty posiadają impregnację fabryczną i nie ma potrzeby impregnowania ich od razu po zakupie.

8. Inspekcja końcowa

Bardzo ważny etap, podczas którego sprawdzana jest dokładnie jakość produktu. Sprawdzane w pierwszej kolejności są szwy i wszystkie podklejenia, czy wszystko dobrze się trzyma, czy nic nie odstaje. 

9. Pakowanie w pudełko

Jeśli z butami jest wszystko w porządku, produkt pakowany jest do pudełka i czeka na swój transport do magazynu głównego.

10. Przeniesienie do magazynu

Główny magazyn w fabryce Meindla jest całkowicie zautomatyzowany. Obserwowanie, jak buty same wjeżdżają na regał albo zbierane są do wysyłki, naprawdę robi wrażenie!

Oprócz tego oczywiście, na terenie fabryki znajduje się jeszcze kilka mniejszych magazynów. Te są już tradycyjne, obsługiwane przez ludzi.

     

Co jest wyjątkowego w butach firmy Meindl? 

Po pierwsze, buty robione są ręcznie. Sami mieliśmy okazję to oglądać. 

Nie jest to praca łatwa, bo na hali jest bardzo głośno, a w powietrzu cały czas unoszą się zapachy klejów i skóry. Mimo to, wielu pracowników pracuje przy butach już od wielu lat. Rekordzista pracuje w fabryce Meindla 44 lata!

I przede wszystkim, buty Meindla robione są z najlepszych materiałów.

Skóry, z których wykonywane są buty, muszą spełnić bardzo rygorystyczne kryteria jakości. Nici używane do zszywania kawałków skóry również są specjalnie impregnowane, aby nie pozwolić wniknąć wilgoci z zewnątrz do wnętrza buta. Do tego ogromna dbałość o detale, które sprawiają, że użytkowanie butów jest jeszcze przyjemniejsze (impregnowane sznurówki, kilka różnych szerokości butów, aby każdy znalazł coś dla siebie, czy anatomiczne wkładki). Wszystko to sprawia, że Meindl to buty z najwyższej półki. 

A gdy po kilku latach użytkowania Twoje buty będą potrzebowały odświeżenia, wystarczy, że wyślesz je do serwisu Meindla. Za dodatkową opłatą Twoje buty dostaną drugie życie, z nową podeszwą i gumowym otokiem. Dzięki temu buty posłużą Ci kolejne lata. 

Zobacz, jakie modele butów Meindl możesz kupić u nas!

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 22 620 36 76

Email: sklep@multanex.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium