Pierwsze kroki w górach 0

Chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z górami, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Nie musisz mieć zaawansowanego sprzętu by wybrać się w Beskidy. Na początek wystarczą buty z "dolnej półki", kurtka która poradzi sobie z deszczem i niewielki plecak. Bezwzględnie powinieneś mieć w nim apteczkę, picie, jedzenie, mapę, scyzoryk, czołówkę, dokumenty, naładowany telefon oraz dodatkowe ubrania. Dodatkowo możesz zabrać kije trekkingowe, ponieważ zwłaszcza na stromych zejściach, uczynią twoją wędrówkę przyjemniejszą.

Swoje pierwsze wyjazdy powinieneś zorganizować w pasmach, które posiadają dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, jak np. Beskid Żywiecki lub Beskid Sądecki. Są to obszary pokaźnej wielkości,na których znajduje się gęsta sieć szlaków oraz dużo schronisk górskich oraz kwater prywatnych. 

Najlepiej zacząć od, krótkich weekendowych wypadów. W obu wspomnianych grupach górskich występują trasy o różnym poziomie trudności. Oczywiście nie radziłbym zaczynać od zimowego wejścia na Babią Górę :) Dużo lepszym pomysłem byłoby wybranie się do Żywieckiego Parku Krajobrazowego. 

 

Trasa na weekend 

Szczególnie godna polecenia jest trasa Milówka - Schronisko PTTK na Boraczej - Redykalny Wierch - Schronisko PTTK na Rysiance. Jest to jeden z najbardziej widokowych szlaków w całym Beskidzie Żywieckim. Wyróżnia się tu szczególnie Redykalny Wierch oraz odcinek Boraczy Wierch - Rysianka. 

Kolejnego dnia zdążając na wschód przez przełęcz Cudziechową dotrzesz do schroniska PTTK na Hali Miziowej.  Stąd po odpoczynku możesz wejść na Pilsko, do czego gorąco zachęcam z uwagi na piękną panoramę ;) Alternatywą jest zejście ze schroniska wprost do Korbielowa. Latem możesz również skorzystać z bazy namiotowej położonej na Hali Górowej znajdującej się przy zielonym szlaku łączącym Korbielów z Halą Miziową. Nie musisz mieć ze sobą namiotu gdyż na terenie bazy znajduje się obszerna chata, w której na piętrze możesz wygodnie przespać się na przygotowanych przez gospodarzy bazy materacach. 

 Mapka pochodzi z portalu Góry i Ludzie

 

Opcja na majówkę

Moją kolejną propozycją jest wycieczka w Pasmo Jałowieckie i Mędralowej. W stosunku do Żywieckiego Parku Krajobrazowego obszar ten jest położony nieco bardziej na zachód, między drogą Korbielów - Jeleśnia - Stryszawa oraz Sucha Beskidzka - Maków Podhalański- Zawoja. Tu także natrafisz na gęstą sieć szlaków, ale schronisk będzie mniej. Moim zdaniem najlepszą opcją jest tutaj wariant Lachowice - Siwcówka - przełęcz Kolędówki - Jałowiec - przełęcz Klekociny - schronisko Zygmuntówka. Kolejnego dnia możesz stąd ruszyć szlakiem Mędralowa - Jaworzyna - Beskid Krzyżowski - Korbielów bądź zejść prosto do Zawoji. Najpiękniejsze widoki roztaczają się z Jałowca, Kolistego Gronia i Mędralowej. Latem i wczesną jesienią dosłownie roi się tutaj od owoców lasu. Podczas wakacji można skorzystać z możliwości noclegu w bazie namiotowej "Głuchaczki" usytuowanej opodal przełęczy o tej samej nazwie. Jedną z zalet tego odcinka trasy jest fakt, iż jest on dosyć rzadko uczęszczany.

Po dotarciu do Korbielowa podczas kolejnego etapu wędrówki podążając przez przełęcz Przysłopy trafisz nad wodospad Sopotnia w Sopotni Wielkiej. Następnie po pokonaniu podejścia na Kotarnicę dotrzesz na Halę Majcherkową. Warto zrobić tu przerwę by nacieszyć oczy pięknymi widokami. Stąd przez Romankę i Suchy Groń szlak zaprowadzi Cię do stacji turystycznej Słowianka. Dalej czerwone oznakowanie prowadzi grzbiecikiem Abrahamów prosto do stacji PKP w Węgierskiej Górce. Po drodze znów będziesz miał okazję posmakować owoców lasu, podziwiać piękne widoki oraz zwiedzić "Termopile południa" z września 1939 - schron bojowy Wędrowiec, w którym znajduje się niewielkie muzeum.  

 Mapki pochodzą z portalu Góry i Ludzie

 

Dwa dni w okolicy Popradu

Jeżeli zapragniesz wybrać się w Beskid Sądecki to zachęcam do odwiedzenia Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Od czego zacząć w tym paśmie? Najlepiej od pętli Piwniczna Zdrój - Hala Pisana - schronisko PTTK na Hali Łabowskiej - Łomnica Zdrój - Piwniczna Zdój. Jest to bardzo widokowa trasa, na której będziesz miał okazję odwiedzić schronisko "z klimatem" serwujące pyszne jedzenie oraz skosztować świetnej jakości wody źródlanej.

 Mapka pochodzi z portalu Góry i Ludzie

 

Relaks w okolicy Muszyny

Alternatywą będzie wycieczka w Góry Leluchowskie, najbardziej na wschód wysuniętą część Beskidu Sądeckiego. To miejsce rzadziej uczęszczane przez turystów. Najlepiej jeśli zaczniesz od zwiedzenia cerkwi w Powroźniku - drewnianej siedemnastowiecznej świątyni wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie idąc szlakiem przez Dubne trafisz do Wojkowej skąd jest już bardzo blisko do granicy. Warto się na nią udać ze względu na sympatyczną chatkę, źródło Kralova studnia oraz znajdującą się opodal wieżę widokową. Ujrzysz z niej nie tylko Beskid Sądecki ale i sąsiednie pasma, jak np. Beskid Niski czy Góry Czerchowskie. Swoją wyprawę możesz zakończyć zejściem żółtym szlakiem do Muszyny gdzie warto zajrzeć do kawiarni Szarotka ;) Zapewniam Cię, że będziesz chciał powrócić na piękne łąki nad Wojkową! Warto wybrać się tu na przełomie sierpnia i września gdy w lasach następuje wysyp jeżyn.  

Jeżeli masz jeszcze trochę czasu to kolejnego dnia możesz wybrać się w trasę Muszyna - Szczawnik - Jaworzynka - Bacówka PTTK nad Wierchomlą - Wierchomla Mała. Będzie to bardzo widokowa trasa. Z Bacówki nad Wierchomlą w pogodny dzień w oddali ujrzysz Tatry!

  Mapa pochodzi z portalu Góry i Ludzie

                            

Dużą zaletą tych obu tras jest fakt iż opisana tu część Beskidu Sądeckiego leży między szosą Krynica Zdrój - Nowy Sącz oraz biegnącą po drugiej stronie linią kolejową Nowy Sącz Krynica Zdrój. Stwarza to idealne warunki do zorganizowania transportu do i z gór.  

Jak już wspomniałem wszystkie opisane wyżej trasy są obliczone na 1 - 2 dni. Jedynym wyjątkiem jest propozycja na majówkę skalkulowana na 4 dni. Musisz jednak pamiętać, że zimą gdy spadnie duża ilość śniegu czas ten może ulec wydłużeniu. Taki sam efekt mogą spowodować ulewne deszcze czyniące grunt bardzo grząskim. Dlatego zawsze bezpośrednio przed wyjazdem warto sprawdzić w internecie jakie są aktualne warunki atmosferyczne i stan szlaków! Na trasie zawsze miej przy sobie naładowany telefon. Może okazać się bardzo potrzebny nie tylko Tobie, ale komuś kto będzie potrzebował pomocy! 

 

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 22 620 36 76

Email: sklep@multanex.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium